kell 5.20
Arnold Rüütel saab teate, et Nõukogude Liidus on võim vahetunud ja Gorbatšovi asemel on võimul Riiklik Erakorralise Seisukorra Komitee.
EV Ülemnõukogu juhatusele saabuvad Moskvast faksi teel kolm 18. augusti kuupäevaga dokumenti:
1) Nõukogude Liidu asepresidendi Gennadi Janajevi dekreet, milles teatatakse, et president Gorbatšov ei saa halva tervise tõttu oma ülesandeid täita ja tema kohustused võtab üle asepresident;
2) asepresident Janajevi, peaminister Valentin Pavlovi ja Riikliku Kaitsekomitee esimehe esimese asetäitja Oleg Baklanovi avaldus Erakorralise Seisukorra Komiteest, mis on moodustatud riigi juhtimiseks;
3) Erakorralise Seisukorra Komitee pöördumine nõukogude rahva poole.
kell 6.00
Balti sõjaväeringkonna ülem kindralpolkovnik Fjodor Kuzmin teatab erakorralise seisukorra kehtestamisest Eestis.
kell 6.45
Harry Tiido teatab raadios tavapärase väliskommentaari asemel, et kell neli hommikul Moskva aja järgi kehtestati osa Nõukogude Liidu piirkondades erakorraline seisukord ning kogu Nõukogude Liidus pandi maksma Nõukogude Liidu konstitutsiooni ülimuslikkus.
Ebaselge on, missugustes piirkondades on kehtestatud erakorraline seisukord ja kas see puudutab ka Eestit ja teisi Balti riike. Kerkib küsimus 20. augustiks kavandatud liidulepingu sõlmimisest – kas nüüd kavatsetakse see sõlmida otsese sunni tingimustes?
kell 8.30
Ülemnõukogu venemeelse rühma juht Vladimir Lebedev tuleb Kadriorgu ja nõuab Arnold Rüütlilt ja Ülo Nugiselt Kodukaitse ja Kaitseliidu tegevuse peatamist, lubades sellisel juhul lõpetada ka üleliidulise alluvusega ettevõtete juurde loodud Interrinde töölismalevate tegevuse. Ühtlasi leiab Lebedev, et raadios ja televisioonis tuleks anda sõna ainult ametlikele poliitikutele
ja lõpetada poliitikakommentaatorite esinemine.
Vladimir Lebedev Eesti Kongressil vaatlejana (külaline) 16.03.1991. Foto: Tiit Veermäe/ETA
kell 9.00
Kadriorus toimub 13. jaanuaril moodustatud Erakorralise Kaitsenõukogu istung. Kuna Savisaar viibib Rootsis, asendab teda majandusminister Jaak Leimann. Erakorraline Kaitsenõukogu teeb avalduse:
Eesti Vabariigi kodanikke, omavalitsusi, riiklikke ja ühiskondlikke organisatsioone kutsutakse üles rahulikkusele ja meelekindlusele.
Ülemnõukogu ja valitsuse nimel lubatakse jätkata kurssi Eesti Vabariigi iseseisvuse rahumeelsele taastamisele, millele rahva enamus andis 3. märtsi rahvahääletusel oma toetuse.
kell 10.00
Toompeal toimub valitsuse istung, ministrite, omavalitsuste ja riigiasutuste juhtide puhkused katkestatakse, ühenduse võtmiseks peaminister Savisaarega kasutatakse Rootsi konsulaadi sidevahendeid, Savisaarele saadetakse Helsingisse vastu valitsuse kaater Monica.
kell 11.00
Ülemnõukogus toimuvad parlamendirühmade koosolekud.
kell 15.00
Saabub teade, et Luhamaa piiripunktist on läbi sõitnud enam kui sajast lahingumasinast koosnev kolonn.
Seoses riigipöördekatsega NSV Liidus Eestisse saadetud Pihkva dessantväelased teel Tallinna. 20.08.1991. Foto: Verner Puhm/Päevaleht
kell 16.00
Ülemnõukogu täiskogu istung, Ülo Nugis saab erivolitused, et takistada võimalikku obstruktsiooni. Arnold Rüütel esineb avaldusega kujunenud olukorrast.
kell 17.00
Koguneb parlamendirühmade esindajatest koosnev Ülemnõukogu vanematekogu, mis otsustab valmistada ette viis eelnõu:
1) volituste andmine Erakorralisele Kaitsenõukogule;
2) avaldus sõjalise riigipöörde katsest Nõukogude Liidus, pöördumine maailma riikide parlamentide ja valitsuste poole;
3) pöördumine Boriss Jeltsini ja Venemaa seadusandlike võimuorganite poole;
4) otsus Eesti riiklikust iseseisvusest;
5) pöördumine Eesti rahva poole.
Marju Lauristin teeb ettepaneku kutsuda Toompeale Eesti Komitee esindajad, mida toetab ka Arnold Rüütel.
kell 21.40
Ülemnõukogu istungi vaheajal moodustatakse redaktsioonikomisjon eelnõude väljatöötamiseks. Redaktsioonikomisjoni ettevalmistatud eelnõude seas ei ole otsust Eesti riiklikust iseseisvusest.
kell 23.00
Peaminister Edgar Savisaar jõuab tagasi Eestisse.
kell 6.30
Valitsus nimetab isikud, kes peavad saabuvatele Nõukogude vägedele Tallinna piirile vastu minema, kaasas öösel trükitud lendlehed.
kell 9.30
Edgar Savisaar ja Rahvarinde eestseisus hakkavad kavandama pärastlõunast meeleavaldust.
EV Ülemnõukogu istungjärk Toompeal, E. Savisaar mõttes mikrofoni ees. 20-21.08.1991. Foto: Tiit Veermäe/ETA
kell 11.30
Justiitsminister Jüri Raidla ja riigiminister Raivo Vare koostavad kirja Tallinnasse korda looma saadetud Riia sõjaväeringkonna juhile Fjodor Melnitšukile, milles hoiatavad teda riigipöördes osalemisega kaasneva vastutuse eest.
kell 12.00
Riia sõjaväeringkonna juht Fjodor Melnitšuk kohtub Kadriorus Arnold Rüütli ja Edgar Savisaarega ja nõuab meeleavalduse ärajätmist.
Toompeal algab Ülemnõukogu täiskogu istung, päevakorras ei ole otsust Eesti riiklikust iseseisvusest.
kell 13.00
Ülemnõukogu vanematekogu koosolek. Arnold Rüütel väljendab seisukohta, et iseseisvus tuleb välja kuulutada, moodustatakse töörühm otsuse eelnõu väljatöötamiseks. Toompeale kutsutakse eelnõu üle läbi rääkima Eesti Komitee esindajad Tunne Kelam, Sirje Endre ja Vardo Rumessen.
EV Ülemnõukogu istungjärk Toompeal, Arnold Rüütel diplomaadikohvrit sulgemas, Aamann selja taga paremal ja Vardo Rumessen vasakul. 20-21.08.1991. Foto: Tiit Veermäe/ETA
kell 15.30
Vabaduse väljakul toimub Rahvarinde korraldatud meeleavaldus «Diktatuur ei lähe läbi!»
Rahvarinde poolt korraldatud miiting augustiputši ajal, kus nõuti Eesti iseseisvuse väljakuulutamist. 19.08.1991. Foto: Harald Leppikson
kell 17.30
Toompea lossis on koos iseseisvusotsuse eelnõu töörühm, vanematekogu liikmed ja Eesti Komitee esindajad. Kuna kokkuleppele ei jõuta, katkestab Ülo Nugis arutelu ja palub Marju Lauristinil ja Liia Hännil koostada väiksemas rühmas uus eelnõu tekst.
kell 18.00
Valmib Marju Lauristini ja Liia Hänni eelnõu projekt, mis sisaldab Põhiseaduse Assambleed ja pälvib Eesti Komitee esindajate toetuse.
kell 18.30
Ülemnõukogu vanematekogu ja Eesti Komitee esindajad hakkavad arutama Marju Lauristini ja Liia Hänni eelnõu projekti.
kell 19.00
Toimub Ülemnõukogu juhatuse ja Eesti Komitee ühine koosolek, kus otsustatakse esitada Ülemnõukogule kiireloomulise küsimusena otsuseprojekt «Eesti riiklikust iseseisvusest».
kell 21.00
Otsuseprojekt «Eesti riiklikust iseseisvusest» valmib lõplikus sõnastuses.
kell 23.00
Parlamendirühmad Virumaa, Koostöö ja Võrdsete Õiguste Eest ning kommunistlik rühm teatavad, et ei osale hääletamisel.
kell 23.03
Hääletatakse otsust «Eesti riiklikust iseseisvusest»:
69 on poolt, üks Ülemnõukogu liige ei osale hääletamisel (Kaido Kama), vastu ei ole kedagi.
EV Ülemnõukogu istungjärk (saal) Toompeal. 20-21.08.1991. Foto: Tiit Veermäe/ETA
19.08
1991